27 Sentyabr - Anım Günü
Azərbaycan Respublikasında hər il 27 sentyabr tarixi Anım Günü kimi qeyd olunur. Bu gün 2020-ci ildə baş vermiş və 44 gün davam edən İkinci Qarabağ müharibəsində canını Vətən uğrunda fəda edən şəhidlərimizin xatirəsinə həsr olunur.
27 sentyabr 2020-ci il tarixində Ermənistan silahlı qüvvələrinin genişmiqyaslı təxribatı nəticəsində müharibə başlamışdır. Azərbaycan Ordusu mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək və düşmənin hücumlarının qarşısını almaq məqsədilə əks-hücum əməliyyatına başlamışdır. Cəmi 44 gün ərzində Azərbaycan Ordusu bir sıra şəhər və rayonları işğaldan azad etmiş, ərazi bütövlüyünü bərpa etmişdir.
Ən mühüm dönüş nöqtələrindən biri 8 noyabr tarixində Şuşa şəhərinin azad olunması olmuşdur. Bu qələbə müharibənin taleyini həll etmiş və 10 noyabrda hərbi əməliyyatlar dayandırılmışdır. Ardınca Ermənistan işğal etdiyi digər əraziləri - Ağdam, Kəlbəcər və Laçın rayonlarını da tərk etmişdir.
Prezident İlham Əliyevin 2 dekabr 2020-ci il tarixli sərəncamı ilə, hər il sentyabrın 27-si Anım Günü kimi qeyd olunmuşdur. Xalqımız ölkəmizin bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizi ehtiramla yad edir, onların göstərdiyi qəhrəmanlıq və fədakarlığı heç vaxt unutmur.

День памяти 27 сентября
Ежегодно 27 сентября в Азербайджанской Республике отмечается День памяти. Эта дата посвящена памяти шехидов, отдавших свои жизни за Родину в ходе Второй Карабахской войны, которая длилась 44 дня в 2020 году.
27 сентября 2020 года вооружённые силы Армении начали крупномасштабную провокацию, что привело к началу войны. Вооружённые силы Азербайджана начали контрнаступательную операцию с целью защитить мирное население и пресечь агрессию противника. В течение 44 дней азербайджанская армия освободила ряд оккупированных городов и районов, восстановив территориальную целостность страны.
Одним из ключевых моментов войны стало освобождение города Шуша 8 ноября. Эта победа сыграла решающую роль и привела к прекращению военных действий 10 ноября. Впоследствии Армения покинула также оккупированные районы Агдам, Кельбаджар и Лачин.
Согласно указу Президента Ильхама Алиева от 2 декабря 2020 года, 27 сентября ежегодно отмечается как День памяти. В этот день народ с глубоким уважением вспоминает своих героев и никогда не забывает их подвиги.