27 Sentyabr - Anım Günü
Azərbaycan Respublikasında hər il 27 sentyabr tarixi Anım Günü kimi qeyd olunur. Bu gün 2020-ci ildə baş vermiş və 44 gün davam edən İkinci Qarabağ müharibəsində canını Vətən uğrunda fəda edən şəhidlərimizin xatirəsinə həsr olunur.
27 sentyabr 2020-ci il tarixində Ermənistan silahlı qüvvələrinin genişmiqyaslı təxribatı nəticəsində müharibə başlamışdır. Azərbaycan Ordusu mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək və düşmənin hücumlarının qarşısını almaq məqsədilə əks-hücum əməliyyatına başlamışdır. Cəmi 44 gün ərzində Azərbaycan Ordusu bir sıra şəhər və rayonları işğaldan azad etmiş, ərazi bütövlüyünü bərpa etmişdir.
Ən mühüm dönüş nöqtələrindən biri 8 noyabr tarixində Şuşa şəhərinin azad olunması olmuşdur. Bu qələbə müharibənin taleyini həll etmiş və 10 noyabrda hərbi əməliyyatlar dayandırılmışdır. Ardınca Ermənistan işğal etdiyi digər əraziləri - Ağdam, Kəlbəcər və Laçın rayonlarını da tərk etmişdir.
Prezident İlham Əliyevin 2 dekabr 2020-ci il tarixli sərəncamı ilə, hər il sentyabrın 27-si Anım Günü kimi qeyd olunmuşdur. Xalqımız ölkəmizin bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizi ehtiramla yad edir, onların göstərdiyi qəhrəmanlıq və fədakarlığı heç vaxt unutmur.

27 September - Remembrance Day
Every year on September 27, the Republic of Azerbaijan observes Remembrance Day, a solemn occasion dedicated to honoring the memory of the martyrs who sacrificed their lives during the Second Karabakh War in 2020.
On the morning of September 27, 2020, Armenian armed forces launched a large-scale provocation, targeting Azerbaijani military positions and civilian settlements. In response, the Azerbaijani Army launched a counteroffensive to protect civilians and repel the aggression. Over the course of 44 days, Azerbaijani forces liberated several occupied cities and districts, restoring the country’s territorial integrity.
One of the most significant turning points was the liberation of Shusha on November 8. This victory was decisive and led to a ceasefire agreement signed on November 10. Subsequently, Armenia also withdrew from the occupied regions of Aghdam, Kalbajar, and Lachin.
By the decree of President Ilham Aliyev dated December 2, 2020, Remembrance Day was officially established to be observed annually on September 27. On this day, the Azerbaijani people pay tribute to their heroes and honor their courage and sacrifice.